Zwrot kosztów pogrzebu

Nie każdego stać na to, by ponieść wszystkie koszty pogrzebu, które wbrew pozorom wcale nie są takie niskie. Już samo zorganizowanie pogrzebu jest naprawdę kosztowne, a co dopiero późniejsze zakupienie pomnika. Sam zwykły granitowy pomnik to koszty rozpoczynające się od 3 tysięcy złotych. Wcale nie jest to tak niewiele. Czy państwo może nam jakoś pomóc i wesprzeć nas w tych wszystkich opłatach? Okazuje się, że tak, a z pomocą przychodzi nam ZUS, który oferuje zasiłek pogrzebowy. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych. Kiedyś zasady były nieco inne, bo wynosił 200% wynagrodzenia.

Na szczęście teraz traktuje się wszystkich równo i każdy dostaje tyle samo. Problem w tym, że taka kwota tylko wydaje się wysoka, a każdy kto pochował bliską osobę wie, że do tej kwoty trzeba najczęściej całkiem sporo dopłacić, a nieraz nie wystarcza ona za sam pogrzeb. Trzeba przecież opłacić księdza, grabarzy, zakład pogrzebowy, kwiaty, znicze, nagrobki Poznań, czasami orkiestrę i sporo więcej. Komu w ogóle przysługuje taki zasiłek pogrzebowy?
Na pewno przysługuje on osobom ubezpieczonym. Przysługuje również tym, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty, albo też do emerytury pomostowej. Z zasiłku skorzystać mogą także osoby, które zmarły w trakcie pobierania zasiłku chorobowego. Warto zapoznać się z dokładnym regulaminem przyznawania zasiłku na stronie internetowej ZUS, ponieważ znacznie więcej osób ma prawo do takiego zasiłku. Członkowie rodziny takich osób również mają takie prawo. Więcej informacji w serwisie ZUS.

  Nowoczesne formy ryzyka strategicznego